Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Üniversitemizi Ziyaret Etti

27 Mar

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Düzce programı kapsamında Üniversitemizi ziyaret ederek “Bilgiden Bilince” konulu konferansta öğrencilerimizle bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, konferans öncesinde Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ı ziyaret ederek bir görüşme gerçekleştirdi. Rektörümüz, Prof. Dr. Ali Erbaş’ı konuk ettikleri için memnuniyet duyduklarını ifade ederek başarı ve iyi niyet temennilerini iletti.

Rektörlük ziyareti sonrasında, Fakültemizin düzenlediği Cumhuriyet Konferans Salonu’ndaki “Bilgiden Bilince” başlıklı konferansa geçildi. Programa; Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Cumhuriyet Başsavcısı Savaş Düzgün, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Fakülte Dekanımız Prof. Dr. İsmail Karagöz, İl Müftüsü Selami Emen, İlçe Müftüleri, din görevlileri ile öğrencilerimiz ve basın mensupları katıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını Fakülte Dekanımız Prof. Dr. İsmail Karagöz gerçekleştirdi. Rol model olmuş kişileri öğrencilerimizle buluşturmaya devam ettiklerini belirten Prof. Dr. Karagöz, bu amaçla Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ı ağırladıklarını söyledi. Bilginin önemli, bilgiyi bilince ve güzel ahlaka dönüştürmenin daha önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Karagöz, konuşmasını İlahiyat Fakültemiz ile ilgili bilgiler vererek sonlandırdı.

Programda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, paylaşıldıkça çoğalan tek kaynağın bilgi olduğunu vurgulayarak insanın; bilinç, vicdan ve akıl üçlüsü ile diğer varlıklardan ayrıldığına işaret etti. Bilgiye sahip olmak ve onu çoğaltmanın insanın elinde olduğunu dile getiren Rektörümüz, bilgiyi yönetmenin çok önemli olduğunun altını çizerek katılımları için Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a teşekkür etti.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üy. Selim Argun, Üniversitelerin; global farkındalık meydana getirmek, medeniyet değerleri taşıyan bireyler yetiştirmek ve meslek sahibi edindirmek şeklinde üç temel fonksiyonu olduğuna dikkat çekti. Öğrencilere; interdisipliner çalışmayı ve çift anadal yapmayı, yabancı dil öğrenmeyi ve medeniyet değerlerini temsil edebilmek için çok çalışmayı tavsiye eden Argun, katılımcılara teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Üniversitemizde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti paylaşarak sözlerine başladı. Bilginin cehalettin zıddı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ali Erbaş, İslamiyet’ten önce Mekke’nin dışında da dünyada zulüm yaşandığını ifade ederek İslam’ın sadece Mekke’nin insanlarını değil, tüm insanlığı kurtardığına dikkat çekti. İlk ayeti “Oku” olan Kuran-ı Kerim’in hem okumayı hem yazmayı, ilmin önemini ve insanları uyandırmayı öğrettiğini belirten Prof. Dr. Erbaş, o günkü cahiliye devrinin bugün de var olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Kuran-ı Kerim’in bilgiyle insanları karanlıktan aydınlığa çıkardığının altını çizen Diyanet İşleri Başkanı, ilmin kapısının Kuran’la açıldığını ve İslam medeniyetine ilim medeniyeti denildiğini sözlerine ekledi. İlme ve bilgiye sarıldığımız zaman huzurlu bir toplum olduğumuza işaret eden Prof. Dr. Erbaş, İslam medeniyetinin ilmi hep fayda ve insanların mutluluğu için kullandığını dile getirdi. Yanlış bilginin zulüm, faydalı bilginin ise mutluluk getirdiğini belirten Prof. Dr. Ali Erbaş, topluma en büyük zararı, bilmediğini bilmeyip her yerde konuşan insanların verdiğini ifade etti.

Bedir Savaşı’nda esirlerin 10 kişiye okuma yazma öğretme karşılığında serbest bırakıldığını ve bunun dünyada örneğinin olmadığına temas eden Prof. Dr. Erbaş, bu örneğin bile, İslam’ın ilme verdiği önemi fazlasıyla gösterdiğini belirtti. “Bütün peygamberlerin getirdiği din İslam’dır. İnsanlığı hayra çağıracak, iyilikleri emredecek, kötülükleri menedecektir.” diyen Prof. Dr. Ali Erbaş, mezhep savaşı çıkarmak isteyenlere karşı uyarılarda bulunarak konuşmasını noktaladı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile son bulan konferansın ardından Fakültemizi ziyaret ederek Üniversitemiz programını tamamladı.